نمای ساختمان

مصالح ساختمانی – انواع مصالح با قیمت به روز [تجهیزات ساختمانی]

مصالح ساختمانی

مصالح ساختمانی ماده ای می باشد که برای ساخت و ساز در ساختمان ها کاربرد دارد. مصالح ساختمانی دارای انواع مختلفی می باشد که هر کدام از آن ها دارای ویژگی هایی نیز هستند. تمام این مصالح با کیفیت های خوب و بد در بازار عرضه می شوند. نوع پروژه های ساختمانی می تواند در انتخاب کیفیت مصالح موثر باشد. رایج ترین مواد و مصالح در ساخت و ساز، سیمان، آجر و بتن می باشد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی این مصالح به دسته بندی های گسترده ای تقسیم بندی شده اند.

مصالح ساختمانی به دلیل مقاومت بالا و هزینه های مقرون به صرفه در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند. اصئلا این مصالح به صروت طبیعی، مصنوعی، خام و همچنین ترکیبی قابل استفاده می باشند. با مطالعه این مطلب با انواع مختلف مصالح ساختمان سازی و کاربرد آن آشنا می شوید.

 

انواع مصالح ساختمانی

مصالح ساختمانی با توجه به نوع آب و هوای منطقه جغرافیایی مورد استفاده قرار می گیرد. مصالح ساختمان سازی شامل انواع مختلفی می باشد که در ادامه به آن می پردازیم:

مصالح سنتی: شامل برگ درخت، شاخه درخت، پوست حیوانات، سنگ و… می باشد.

مصالح رایج: شامل گچ، آهن، سیمان، بتن، چوب، پلاستیک و… می باشد.

مصالح مدرن: شامل انواع کامپوزیت ها و محصولات مصنوعی می باشد.

 

گل و رس

خاک رس یک نوع مصالح با کیفیت می باشد که در نهایت دوام ساختمان نقش به سزایی دارد. در گذشته دیوار ها و سقف ها را با ترکیب گل و خاک رس بنا می کردند. خاک رس یک ماده طبیعی بسیار مناسبی برای دمای هوای بالا و گرما می باشد. خانه هایی که با مصالح گل و رس ساخته شده اند در فصل تابستانی محیطی خنک و در فصل زمستان دارای محیطی گرم هستند. این نوع خانه ها محیط مناسبی برای زندگی روزمره افراد نیز می باشد.

سنگ

مصالح سنگی جزو قدیمی ترین سازه های ساختمانی می باشد. این نوع مصالح دارای طول عمر بالا، دوام، استحکام و مقاومت بالایی هستند. ویژگی های این مصالح باعث شده که تا به امروز از این نوع سازه استفاده کنند. معایب این نوع سازه ساختمانی، بالا بودن وزن آن و ظاهر ناخوشایند آن می باشد. این مصالح باعث گرم شدن فضای داخلی خانه ها می شود. امروزه با شکل دادن به سنگ ها، زیبایی خاصی را به آن ها می بخشند.

کاهگل

خانه های کاهگلی برای زمان گذشته می باشند و جزو اصلی ترین مصالحی ساختمان سازی به شمار می رفته است. این نوع خانه ها در آفریقا و اروپا رواج زیادی داشتند. کاهگل یک نوع مصالح طبیعی می باشد که دارای طول عمر بالایی نیز هستند. استفاده از کاهگل در دنیای امروزی کاملا منسوخ شده است.

چوب

چوب محصول درختان می باشد و در اشکال متنوعی برای ساختمان سازی استفاده می شود. این سازه دارای استقامت بالایی می باشد و همچنین انعطاف پذیری بسیار بالایی دارد. کیفیت این سازه بستگی به نوع درخت دارد. نوع کاربرد این سازه در پروژه های ساختمانی نیز با توجه به نوع درخت مشخص می شود.

آجر و بلوک

آجر یک یاز قدیمی ترین و رایج ترین مصالح در ساخت و ساز به شمار می رود. این سازه یکی ار فرآورده های خاک رس می باشد. کیفیت آجر به نوع خاک و گل بستگی دارد. این نوع سازه ها دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر آتس هستند. قیمت مصالح ساختمانی آجری بسیار کم می باشد. نوع دیگر از آجر ها با نام آجرهای بتنی سناخته شده اند که مقاومت بالایی نسبت به آجر خاک رس دارند.

بتن

بتن نوعی از مصالح ساخت و ساز کامپوزیتی می باشد که مصالحی ترکیبی به شمار می رود. بتن از مصالحی مانند شن، ماسه، سیمان و آب تشکیل شده است. بتن دارای استحکام کششی کمی می باشد و برای افزایش استحکام آن از میله های فولادی استفاده می کنند. بتن جزو اصلی ترین مصالح ساختمان می باشد که از گذشته تا کنون دارای کاربرد فراوانی می باشد. از ویژگی های این نوع سازه می توان به بالا بودن طول عمر، شکل پذیری و سهولت حمل و نقل آن اشاره کرد.

فلز

سازه های فلزی مناسب برای قالب بندی ساختمان ها می باشند. عنصر اصلی فلز، آهن می باشد که در ساختمان سازی حرف اول را می زند. فلزات از قدرت بالا، استحکام زیاد و انعطاف پذیری بالایی برخوردار هستند. معایب این سازه زنگ زدگی و خوردگی آن است که باعث کاهش طول عمر سازه می شود. فلزات با قیمت های بالایی به فروش می رسند. از مصالح فلزی می توان در زیباسازی ساختمان ها نیز استفاده کرد.

شیشه

از شیشه به عنوان پوشش پنجره ها و دریچه ها استفاده می شود. شیشه یک نوع مصالح ترکیبی می باشد که شامل: شن، ماسه و سیلیکات است. شیشه محیط خانه را از گرما و سرمای بیرون حفظ می کند. سازه شیشه می تواند در زیباسازی ساختمان ها کمک زیادی کند. امروزه از شیشه های مدرن و رنگی برای پوشش کل نمای ساختمان استفاده می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن