کمد و فایل اداریمبلمان ادرای

انواع کمد و فایل اداری – قیمت مناسب ]ویژگی ها و کاربردهای فایل اداری[

کمد و فایل اداری چیست؟

کمد و فایل اداری جهت نگهداری اسناد، مدارک و پرونده های اداری می باشد که در ادارات برای اینکه از این قبیل وسایل با نظم و ترتیب نگهداری شود، از فایل اداری استفاده می شود. فایل و یا کمد اداری مکانی است که باعث می شود پرونده های اداری طبق نظم تعریف شده توسط شما دسته بندی شود و بتوانید به راحتی به تمام اطلاعات و جستجوی اطلاعات مورد نظر دسترسی داشته باشید. ادارات بنابر نیاز و سلایق، در طرح و رنگ مورد نظر می توانند فایل و کمد اداری را تهیه کنند.

ویژگی های فایل و کمد اداری

فایل های اداری ویژگی بسیار خوبی که دارد باعث سازماندهی به پرونده ها و دسته بندی آن ها می شود که دسترسی را برای کاربر هرچه بیشتر آسان می کند. مهم ترین نکته در خرید فایل و کمد اداری جنس و کیفیت فایل است. برای نگهداری پرونده های اداری ای که سنگین هستند باید دقت کنید که جنس محکم و مرغوبی داشته باشند تا با دوام و عمر خوبی داشته باشند.

انتخاب رنگ فایل و کمد دیواری حائز اهمیت است که مطابق با محیط باشد تا فایل اداری در دل وسایل اداری قرار گیرد و نظم محیط رعایت شود.  شاید در نگاه اول برای رفع نیاز به رنگ زیاد توجه نشود ولی عاملی است که هم از لحاظ روانشناختی و هم از نظر مطابق با محیط بسیار اهمیت دارد. دیگر ویژگی که می توان بیان کرد این است که می توانید نوعی از فایل اداری را تهیه کنید که برای امنیت بیشتر و گم نشدن پرونده ها و اطلاعات، قفل داشته باشد.

انواع کمد و فایل اداری

کمد و فایل های اداری را می توان بر اساس تعداد کشو، نوع قرار گیری در محل و همچنین جنس تقسیم بندی کرد. فایل اداری از لحاظ جنس می تواند به صورت پلاستیکی، چوبی و یا ام دی اف، فلزی و… باشد. دیگر موارد ویژگی های فایل اداری قابل ذکر به ظرح موارد زیر می باشد:

 • کمد و فایل اداری رومیزی
 • کمد و فایل اداری قفسه ای
 • کمد و فایل اداری ایستاده
 • کمد و فایل اداری دو، سه و چهار کشویی

کمد و فایل اداری رومیزی به راحتی می توان در کنار وسایل دیگری که بر روی میز است، قرار بگیرد و فضای کمتری از لحاظ متراژ از محیط می گیرد، دسترسی آسان و به قول معروف دم دست است و به راحتی می توان از آن استفاده کرد. کمد و فایل اداری قفسه ای به صورت قفسه طبقه بندی شده است و همانطو که از اسمش مشخص است می تواند مثل قفسه یک کتابخانه و یا قفسه های قفل دار باشد.

کمد و فایل اداری ایستاده را می توان بر روی زمین کنار میز کار و یا دیگر وسایل موجود در اتاق اداری قرار داد. از این مدل فایل اداری بیشتر برای اسناد و مدارک با وزن زیاد استفاده می شود که به صورت مستقل و بدون اینکه وزن آن به اشیای دیگری وارد شود، در محیط قرار می گیرد. و بر اساس میزان مدارک و اسناد اداری آن میزان تعداد کشویی که لازم است داشته باشید را می توانید تهیه کنید و تعداد کشوهای کمد اداری دو، سه به بالا می باشد.

مزایا و معایب کمد و فایل اداری

شاید اگر کلمه کمد در کنار فایل اداری بیان نشود و به تنهایی کمد اداری گفته شود، افرادی به اشتباه آن را وسیله ای جهت نگهداری وسایل دیگر مانند لباس و وسایل شخصی در نظر بگیرند. بدانید که کمد اداری منظور همان فایل اداری است و بیشتر مواقع برای جلوگیری از گمراهی کمد و فایل اداری می نامند. برای کمد و فایل اداری نمی توان معایب خاص و زیادی را مطرح کرد زیرا در کار ایجاد شده است تا معایب موجود در کار را از بین ببرد و  ساماندهی ایجاد کند.

از جمله معایبی که می توان برای فایل و کمد اداری در نظر گرفت، فضایی است که در محیط اشغال می کند که اگر در مقایسه با نبودش بخواهیم مقایسه کنی، بدون فایل های اداری، مدارک و اطلاعات فضای بیشتری خواهند گرفت و باید محلی مناسب برای آن در اداره اختصاص داد. اگر در انتخاب رنگ، جنس و کیفیت کمد اداری دقت نکنید و متناسب با نیاز تهیه نکنید کارایی فایل اداری به حداقل خود می رسد.

فایل و کمدهای اداری مزایای بسیاری دارد، شما می توانید تمام مدارک و اسناد را به صورت دسته بندی های تعیین شده ای که در نظر گرفته اید، داخل فایل اداری به صورت مرتب بچینید و در طول روز به اسناد دسترسی آسان داشته باشید و بتوانید اسناد را با نظم آپدیت نمایید. از جمله  مزیت های دیگر کمد اداری شامل موارد زیر است:

 • دسته بندی مدارک
 • ساماندهی اسناد
 • امنیت بیشتر
 • کارایی بالا
 • نظم بهتر
 • دستیابی به اطلاعات راحت تر
 • عمر بیشتر در نگهداری اسناد
 • اشغال فضای کمتر در نگهداری اسناد
 • افزایش تعداد مدارک نگهداری در فضای مناسب
 • زیبایی بیشتر در محیط اداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن