کتابخانهمبلمان منزل

انواع کتابخانه – با کیفیت – ارزان قیمت (کتابخانه های زیبا و کاربردی)

کتابخانه چیست؟

کتابخانه، کمد و قفسه هایی هستند که برای نگهداری انواع کتاب و وسایلی نظیر آن مورد استفاده قرار می گیرد. در هر محیطی نیاز به وجود یک کتابخانه برای نظم دهی به کتاب ها و سرو سامان دادن به آن ها است که نه تنها کتاب خانه مثل یک منوی عالی برای دسترسی به کتاب های موجود عمل می کند، بلکه در زیبایی محیط تاثیر به سزایی دارد. افرادی که علاقه مند به کتاب هستند نیاز به کتابخانه برای دسترسی راحت و سریع به کتاب ها و مقاله های خود دارند. کابردهای دیگری دارند که در ادامه به آن می پردازیم.

کاربرد کتابخانه

امروزه استفاده از کتابخانه صرفا برای نظم و دسترسی آسان به کتاب ها نمی باشد. بسیاری از افراد علاقه خاصی به کتابخانه برای دکوراسیون محیط منزل و اتاق اداری خود دارند که زیبایی فاحشی به محیط می بخشد. علاوه بر کتاب می توانید در کتابخانه هایی از نوع قفسه یا کتابخانه های تعبیه شده در دیوار، وسایل تزئینی و دکوری مانند ظروف سفالی یا گل به همراه گلدون و بسیاری از تزئینات دیگر که مورد سلایق شخصی هر فردی می باشد، می توان در کتابخانه قرار داد. پس با توجه به نوع کتابخانه می توان تغییر در زیبایی محیط انجام داد.

انواع کتابخانه ها

کتاب خانه ها در طرح ها و رنگ های مختلف بنابر نیاز افراد با تنوع زیاد ساخته شده اند، که ما قصد داریم آن ها را برایتان شرح دهیم:

 • کتابخانه خانگی
 • کتابخانه اداری
 • کتابخانه دیواری
 • کتابخانه چوبی
 • کتابخانه فانتزی
 • کتابخانه ام دی اف
 • قفسه کتاب

کتابخانه خانگی

کتابخانه خانگی، کتابخانه های کوچک هستند که در بین وسایل منزل بتوانند فضای کم و مناسبی را اشغال کنند و باعث زیبایی دکوراسیون و مرتب شدن وسایلی از جمله کتاب های شخصی و عمومی موجود در منزل شوند. کتابخانه های اداری معمولا ظاهری ساده تر و رسمی تر دارند که با توجه به محیط می توان در رنگ و طرح مختلف و سازگار با دکوراسیون محیط اداری تهیه شود. بعضی از کتاب خانه ها دارای چند درب هستند که داخل آن قابل رویت نیست و می تواند انبار مناسب برای مدارک معمول و اطلاعات کاغذی و مقاله و.. باشد.

کتابخانه دیواری

کتابخانه های دیواری هم در منازل و هم در ادارات مورد استفاده قرار می گیرد و به صورت قفسه هایی با اشکال مختلف که می تواند این اشکال به هم چسبیده و یا با فاصله ازهم باشد. همچنین می تواند دارای شیشه و یا در و فاقد آن باشد. همه این مشخصات بستگی به سلایق فردی شما دارد و به انتخاب خود می توانید یکی از آن ها را داشته باشید. کتاب خانه های دیواری فضای کمتری نسبت به انواع دیگر اشغال می کنند و مانند قابی زیبا بر روی دیوار قرار دارند.

کتابخانه چوبی

کتابخانه چوبی می تواند از نوع دیواری یا اداری یا خانگی یا حتی قفسه ای باشد. این تنها استفاده از چوب برای ساخت کتابخانه به جای جنس های دیگر است. بسیاری از افراد علاقه زیادی به چوب برای طراحی کتابخانه و دیگر وسایل خود دارند و سبک سنتی و اصیل و دلنشین خود را با استفاده از چوب حفظ می کند. کتابخانه های ام دی اف دوام بیشتر و مانور در تمیز نگه داشتن بهتر نسبت به جنس های دیگر دارد، دیرتر دچار پوسیدگی می شوند و در برابر نور خورشید مقاوم تر هستند.

قفسه کتاب

قفسه های کتاب نوعی از کتابخانه هایی هستند که امروزه کارایی بیشتر نسبت به انواع دیگر دارند و به دلیل قفسه ای بودن این نوع فضای بهتری برای نگهداری کتاب و انواع وسایل دکوری محسوب می شود. این قفسه ها هم می تواند بر روی دیوار و هم به صورت ایستاده در گوشه ای از محیط منزل یا اداری قرار گیرند. بیشتر بدون شیشه هستند و قفسه های جداگانه و کنارهم شکل زیبا به محیط می دهند. کارایی بالاتر و تنوع بیشتر در چیدمان را می توانید تجربه کنید. چند نمونه برای آشنایی بهتر در تصاویر زیر موجود است.

کتابخانه فانتزی

کتابخانه های فانتزی شامل اشکال مختلف به صورت مورب و یا دایره ای، مثلث و حتی کج هستند و میزان فانتزی بودن آن بستگی به سلایق مخاطب دارد و همینطور محل قرارگیری کتاب ها و دکورها می تواند در محلی از یک وسایل اتاق مانند دور یک قاب یا مبل راحتی باشد که در زیبایی محیط و فانتزی بودن آن موثر است. مزایای کتابخانه های فانتزی بیشتر در تنوع آن ها و خاص بودنشان است که به صورت منحصر به فرد و جذب بیشتر برای خواندن کتاب و استفاده از این نوع در محیط افراد را دارد.

مزایای داشتن کتابخانه در محیط

کتاب خواندن بسیار مفید و سودمند است. افراد با خواندن کتاب به خصوص کتاب هایی که دارای موضوع و هدف والایی هستند، باعث می شود افکارشان نسبت به اهداف تقویت شود و بینش و نگرش متفاوت و مثبت داشته باشید. پی بهتر است بخشی از ساعت شبانه روز را به خواندن کتاب اختصاص دهید تا بتوانید به طرز تفکرتان جهش مثبت بدهید. از جمله مزایای داشتن کتابخانه در محل زندگی و یا کاری:

 • عمر بیشتر کتاب ها
 • نظم بهتر کتاب ها
 • استفاده از دکوراسیون زیبا در کتابخانه
 • خواندن کتاب هایی که ممکن بود خارج از راس دید باشد
 • طبقه بندی کتاب ها براساس معیارهایتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن