فرش

فرش ماشینی – بهترین فرش های ماشینی


فرش ماشینی  سال‌هاست که به دلیل قیمت مناسب و تنوع بالا در رقابت با فرش‌های دستبافت در زمان کوتاهی توانسته جای خود را در خانه‌ها باز کند. مزایای فرش های ماشینی نسبت به دست‌بافت قیمت پایین ، زیباتر بودن نقوش فرش و سرعت در بافت آن می‌باشد. فرش‌های ماشینی با تراکم‌های متنوع و جنس‌های مختلف تولید می‌شود.

فرش‌های ماشینی توسط ماشین‌های بزرگی بافته می‌شود که قدرت بافت این فرش‌ها از طریق برق توسط رایانه‌ها کنترل می‌شود. فرشهای ماشینی می‌تواند جایگزینی مناسب برای فرش‌های گران‌قیمت دستبافت باشد. عمر فرش‌های ماشینی بسته به نوع الیاف به‌کاربرده شده طول عمر آن‌ها حدود ۲۰ سال یا کمتر است.

فرش‌های ماشینی ظاهری شبیه به فرش‌های دستبافت دارند اما قیمتی بسیار کمتری دارند زیرا زمان بافت این فرش‌ها بسیار کمتر است.

در این مقاله اطلاعاتی در مورد فرشهای ماشینی ، انواع موجود در بازار و هرآن چه که باید در مورد فرش‌های ماشینی بدانید آشنا خواهید شد.

انواع فرش های ماشینی موجود

مهم‌ترین چیزی که در مورد این فرش‌ها باید بدانید انواع آن‌ها است. فرش‌های ماشینی با توجه به شانه و تراکم، جنس الیاف و طرح و نقشه به انواع مختلف تقسیم‌بندی می‌شوند. فرش‌های ماشینی  در شانه‌های مختلف : فرش ۷۰۰ شانه , فرش ۱۰۰۰ شانه , فرش ۱۲۰۰ شانه و فرش ۱۵۰۰ شانه تولید می‌شود.

این نوع فرشها به دلیل تنوع بالایی که دارد به انواع مختلف نظیر فرش ماشینی پشم، پلی پروپیلن،رز بلند، شنل ، آکریلیک، پلی‌استر، و… تقسیم کرد.

الیاف به‌کاربرده شده در فرش های ماشینی کدامند؟

الیاف به‌کاربرده شده در این نوع فرش نقش به سزایی در قیمت و کیفیت آن دارد. در فرش‌های ماشینی از الیاف مصنوعی استفاده می‌شود. فرش‌های ماشینی از الیاف آکریلیک یا مخلوطی از آکریلیک، الیاف جدید ابریشم مصنوعی ( پلی‌استر ) و BCF تولید می‌شود. اما کیفیت این الیاف با یکدیگرمتفاوت بوده و باعث اختلاف قیمت در بین این فرش‌ها می‌شود.
در بین الیاف نام‌برده شده نخ اکرلیک هیت ست از کیفیت بالاتری برخوردار است. طبیعتاً قیمت فرش‌هایی که با این الیاف تولید می‌شود نسبت به فرش‌های دیگر بیشتر است.

تعداد شانه های موجود

فرش‌های ماشینی به‌طور کلی در تعداد شانه‌های ۳۵۰ ،  ۴۴۰، ۵۰۰ ،  ۷۰۰، ۱۰۰۰ ، ۱۲۰۰ و۱۵۰۰ تولید می‌شوند و تراکم آن‌ها نیز بین ۷۰۰ تا ۴۵۰۰ می‌باشد.

شانه و تراکم فرش چیست ؟

شانه و تراکم این نوع فرشها مهم‌ترین مسئله در کیفیت این فرش‌ها است. فرش‌های ماشینی از نخ‌های تاروپود که به‌صورت عمودی و افقی درهم‌تنیده می‌شوند تا بافت نخ‌های پرز و گره‌های این نوع فرش را بر روی آن سوار گردند تولید می‌شوند. درواقع زمانی که حرف از شانه و تراکم فرش است در مورد گره‌های بافته شده در فرش صحبت است.

تراکم به تعداد گره‌های بافته شده در یک متر طول فرش گفته می‌شود. شانه فرش نیز به تعداد گره‌های بافته‌شده در یک متر  فرش گفته می‌شود.

تعداد شانه و تراکم فرش‌ها به روی برچسبی پشت فرش زده می‌شود که هر چه تراکم و تعداد شانه بالاتر باشد کیفیتی بیشتری دارد.

برای صحت تراکم نوشته‌شده در پشت فرش‌ها شما لازم نیست یک متر از فرش را بشمارید . فقط کافی است یک سانتی‌متر یا ده سانتی‌متر از فرش را بشمارید و تعداد گره‌های بافته‌شده را مشخص و در ده یا صد ضرب کنید تا مقدار آن را در یک متر متوجه شوید. این کار را با دقت بالا انجام دهید.

بهترین فرش ماشینی در بازار

اگر قصد خرید فرش دارید حتماً تبلیغاتی زیادی در مورد شرکت‌های تولیدی فرشهای ماشینی شنیده‌اید و  انتخاب این نوع فرش ها را برای شما سخت کرده است.بهترین فرش موجود فرش‌های ۱۵۰۰ شانه با الیاف آکریلیک است.

نام فرش های ماشینی کاشان ، فرش ماشینی تبریز، فرش مشهد همواره به‌عنوان بهترین فرش‌ها در طول این چند سال اخیر گره‌خورده  است .

مزایای الیاف اکرلیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • سرنخ‌ها در فرش بافته شده به صورت دانه دانه مشخص است.
 • استحکام آن زیاد است در نتیجه در برابر پا خوردگی ، تحمل اجسام سنگین و آسیب‌های دیگر مقاوم است.
 • با عدم جذب گرد و خاک و آلودگی به‌سلامت مصرف‌کنندگان کمک می‌کند.
 • رنگ‌پذیری بالا و درنتیجه عدم ضعیف شدن رنگ در اثر شست‌وشو.
 • ضد حساست و ضد الکتریسیته ساکن.
 • مقاومت نسبت به بید ، روغن و چربی ، مواد شیمیای و نور خوشید.

منظور از فرش ماشینی طرح دستباف چیست ؟

این نوع فرش طرح‌هایی در غالب فرش‌های دستبافت هستند که با شانه‌های بیش از ۷۰۰ تولید می‌شود. علت نام‌گذاری آن‌ها به دلیل شانه و تراکم بالای فرش است . اگر پشت فرش های ماشینی طرح دستباف را مشاهده کنید مانند فرش دستبافت از تراکم و شانه ریزنقش و متراکم برخوردار است.

اگر پشت این فرش‌ها را نگاه کنید مانند فرش دستبافت  شانه و تراکم آن‌ها ریزنقش و متراکم می‌باشد به شباهت بسیار زیادی به فرش دستباف دارد .

قیمت این نوع فرش ها نسبت به دیگر فرشهای ماشینی بیشتر است.

قیمت فرش ماشینی

قیمت فرشهای ماشینی با توجه به کیفیت الیاف به‌کاربرده شده و تعداد شانه و تراکم ماشین بستگی دارد. براساس اطلاعات موجود فرش‌های ماشینی ۱۵۰۰ شانه جزو گرانترین فرش‌های موجود در بازار هستند.

بعد از آن به ترتیب فرشهای ۱۲۰۰ شانه، ۱۰۰۰ شانه، ۷۰۰ شانه و ۵۰۰ شانه در رده قیمت های پایین تر قرار دارند.

خرید فرش ماشینی

تمام فرش های ماشینی در ابتدا از نرمی و لطافت و زیبایی خاصی برخوردارد هستند. اما ممکن است بعضی از این ماشین های پس از چند ماه زیبایی و نرمی خود را از دست دهند. به همین دلیل شناخت فرش های ماشینی ، جنس آن‌ها بسیار مهم است .

مشکلاتی نظیر سختی در جارو کشیدن ، آب رفتن فرش ، چسبیدن مو و نخ از جمله مشکلاتی است که در  فرشهای ماشینی بی کیفیت پیش میاید.

برای اینکه بتوانید یک فرش با کیفی را تشخیص دهید نباید فقط به ظاهر آن دقت کنید.  بلکه جنس مواد به کابرده شده ، تراکم و تعداد شانه در فرش دستبافت بسیار مهم است.

برای طولانی ماندن عمر فرش چکاری انجام دهیم؟

 • فرش خود را در نزدیک به رطوبت قرار ندهید زیرا باعث پوسیده شدن فرش می‌شود
 • از تابش نور مستقیم به فرش جلوگیری کنید
 • هیچ‌گاه برای جابه‌جایی فرش آن را تا نکنید . برای جابه‌جایی فرش آن را رول کنید.
 • به‌هیچ‌وجه وسایل سنگین روی فرش قرار ندهید
 • برای عدم سایش روی فرش آن را هرچند وقت یک‌بار سر و ته قرار دهید.
 • برای شست و شویی فرش حتما به شرکت های قالی شویی ببرید

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن