چراغ مطالعه

چراغ مطالعه مدرن و کلاسیک – انواع چراغ مطالعه [با روشنایی کافی]

چراغ مطالعه

چراغ مطالعه وسیله ای است برای روشنایی در شرایط خاص است. هنگام مطالعه و یا در زمان انجام کاری، نور دید شما کافی نباشد می توانید برای تنظیم نور از چراغ  های مختلف استفاده کنید. برخی افراد که زمان برایشان بسیار اهمیت دارد و در تمام ساعات شبانه روز بدون فکر کردن به اینکه چه بخشی از روز یا شب را سپری می کنند می توانند به کارهایشان برسند. چراغ های مطالعه رومیزی و یا حتی انواع دیگر برای این افراد کاربردی و مورد استفاده است. آن ها می توانند با استفاده از چراغ مطالعه نور خود را تنظیم و از خستگی زود هنگام چشمشان جلوگیری کنند.

جنس چراغ مطالعه

چراغ های مطالعه از جنس های مختلفی براساس کاربرد آن ها در مکان های مختلف ساخته شده است. بدنه آن ها می تواند از جنس فلزی، چوبی و پلاستیکی و… باشد. هر کدام از این بدنه ها با کیفیت های مختلفی می تواند ارائه شود که باعث می شود که چراغ های مطالعه هرچه کیفیت بیشتر باشد، طول عمر بیشتری داشته باشد.

انواع چراغ مطالعه

چراغ مطالعه ها بر اساس نیاز افراد به آن ها به چند دسته تقسیم می شوند. بیشتر لامپ آن از نور زرد است چون بهترین نور برای مطالعه است. نور سفید برای مطالعه خوب نیست و حتی چشم درد هم می آورد. انواع چراغ  ها را به صورت کلی در اینجا برایتان می گوییم تا راحت تر بتوانید چراغ های مطالعه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

پای بلند

یکی از انواع مناسب چراغ مطالعه پایه بلند یا ایستاده است. این چراغ  ها دارای پایه بلندی هستند که می توانید آن هارا در زاویه دلخواه به صورت دور یا نزدیک از سطح مورد نظر برای برخورد نور بهتر استفاده کنید. این مدل به صورتی است که می تواند هم بلندی پایه آن به گونه ای باشد که بتوان روی میز خود قرار دهید و یا در سایز بلند تر آن، چراغ بر روی زمین قرار گیرد و در زاویه مورد نظر خود آن را بچرخانید. این مدل در اتاق و یا پذیرایی یکی از بهترین و مناسب ترین چراغ  ها است.

دیواری

این مدل از چراغ ها بر روی دیوار جلو میز و یا هرجای مورد نظر می تواند نصب شود. هم می تواند برای مطالعه باشد و هم در شکل مدرن آن در پذیرایی برای نور و تزئین قرار گیرد. مزیتی که این مدل دارد این است که اصلا جاگیر نیست و فقط بر روی دیوار قرار دارد. همین باعث می شود خیلی افراد که فضای زیادی در محیط خود ندارند این مدل را انتخاب کنند. یکی از ایراد این مدل این است که چون بر روی دیوار نصب شده است، امکان جابه جایی سخت و دشوار است.

گیره ای

این مدل نسبت به مدل چراغ مطالعه دیواری کمی انعطاف پذیر تر است. با گیره ای در هر کجا که مد نظرتان است می توانید قرار دهید. بدون اینکه فضایی بر روی میز یا زمین بگیرد در هر کجا می توانید آن را گیره کنید. بسیاری از افراد این مدل را برای مطالعه و انجام پروژه های خود در دوران دانشجویی و کارهای پروژه ای استفاده می کنند.

فانتزی

چراغ مطالعه هایی با شکل های رنگی و طرح های مختلف می توانند از این دسته از چراغ باشند. در طرح ها و رنگ های مختلف برای تزئینات و حتی استفاده مفید برای انجام کارها هم می توانید مدل فانتزی انتخاب کنید. دسته ای دیگر از چراغ های مطالعه فانتزی به صورت بچگانه در شکل های عروسکی و رنگارنگ هستند که برای اتاق کودکان بسیار زیبا و باعث تشویق آن ها به انجام کارها با نور چراغ  بچگانه یا عروسکی می شود.

این دسته چراغ های فانتزی هم به دو دسته دخترونه و پسورنه می توانیم تقسیم کنیم.  چراغ مطالعه فانتزی دخترانه شامل ترکیبی از رنگ های دخترانه با شکل و شمایل گل و عروسکای قلبی و… است. چراغ فانتزی پسرانه هم طرح هایی مثل ماشین و توپ و موتور و… با رنگ های پسرونه است که بسیار زیبا و باعث تشویق به مطالعه و جلوگیری از ضعیف شدن چشم کودک هنگام انجام کار می شود.

کلاسیک

این نوع چراغ  ها همان مدل قدیمی ها هستند که ظاهری ساده و کلاسیک دارند و قیمتشان ارزان و مناسب تر از مدل های دیگر است. لامپی که برای این مدل مورد استفاده قرار می گیرد نسبت به مدل های دیگر قیمت پایین تری دارد و به راحتی می توانید آن را تعویض کنید. این چراغ ها می توانید کل محیط را روشن کند و برای همین باید دقت کنید که نور آن برای مطالعه کتاب باید با چه فاصله ای باشد تا به چشم آسیب نرسد. این نور زیاد و روشنایی باعث می شود از خستگی چشم جلوگیری شود.

مهندسی

چراغ مطالعه مهندسی دارای انعطاف بالایی به نسبت بقیه چراغ های مطالعه دارد. این چراغ ها را می توان بر روی میز گذاشت یا آن هارا به محلی گیره کرد و حتی پایه آن را به نسبت دلخواه خود تغییر سایز داد. این چراغ ها برای راحت تر کار انجام دادن و همینطور برای کارهای مهندسی و عکاسی بسیار پرکاربرد است. چراغ مهندسی را می توانید با نقاطی که دارند، می توانید آن ها را در شکل های مختلف روی نمونه کار خود با زاویه مناسب بگیرید تا نور به طور کامل سطح را پوشش دهد. عکس زیر نمونه ای از چراغ های مهندسی است.

میزان انرژی مصرفی چراغ های مطالعه

چراغ های مطالعه دارای مصرف انرژی متفاوتی هستند. چراغ هایی که دارای لامپ ال‌ای‌دی اند کمترین مصرف انرژی را دارند ولی دارای قیمت بالاتری نسبت به بقیه مدل ها دارد. چراغ هایی که لامپ رشته ای دارند از همه پرمصرف ‌تر هستند و قسمت آن مناسب تر است. بهتر است نور چراغ های مطالعه به رنگ زرد یا ترکیبی از سفید و زرد باشد تا به چشم آسیب نرساند و هرگز از نور سفید مطلق در چراغ های مطالعه استفاده نکنید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن