حتما شما نیز متوجه کفپوش های خاصی که در فضای باشگاه ورزشی و بدنسازی وجود دارند کفپوش گرانول یک نوع کفپوش لاستیکی است که برای پوشاندن سطوح متفاوت در فضاهای مختلف به کار می رود. کفپوش گرانول به کفپوش لاستیکی ، کفپوش ورزشی ، لاستیک ضربه گیر ، کفپوش پارکی و … نیز ممکن است شناخته شود. وزن کفپوش های گرانولی بالا است و به دلیل سنگی بودن وقتی روی زمین قرار می گیرند ثابت در جای خود قرار می گیرند. با این حال می توان این کف پوش ها را برای تثبیت دائم با چسب و پیچ در جای خود محکم کرد.

کفپوش گرانول یا کفپوش لاستیکی

این کفپوش های لاستیکی به نام تجاری کفپوش گرانولی در ایران شناخته می شود. ایران امروزه یکی از بزرگترین صادرکنندگان به نقاط جهان از جهت صادرات کفپوش لاستیکی می باشد. مواد تشکیل دهنده این کفپوش ، دانه های گرانول می باشد. به طور خلاصه برای تعریف کفپوش های گرانولی می توان گفت: ترکیب گرانول لاستیک با مش مناسب و چسب لاستیک صنعتی که در قالب های مخصوصی حرارت دهی می شود تولید می گردد.

گرانول چیست ؟

گرانول لاستیکی از لاستیک های بازیافت شده تشکیل می شود. تایرهای لاستیکی فرسوده در این فرایند خرد می شوند . این لاستیک ها قبل از آن کاملا از انواع اضافات مانند سیم و الیاف پاکسازی می شوند و وقتی آماده شدند در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. دانه های گرانول لاستیکی به دلیل دارا بودن خاصیت ارتجاعی گزینه مناسبی برای تولید کفپوش های گرانولی می باشند.

گرانول در وافع نام یک نوع پلیمر خاص نیست. در پتروشیمی به نوعی از شکل پلیمر که به صورت دانه بدست می آید ، به این دانه ها که برای مصارف و کاربردهای مختلف ذوب و شکل دهی می شوند گرانول می گویند. وقتی پلیمر تولید می شود، این ها در دستگاه اکسترودر (چیزی شبیه چرخ گوشت) ذوب می شوند ، سپس در سر اکسترودر یک کاتر یا هر چیزی شبیه آن پلیمری که از دستگاه خارج می شود را مدام قطع می کند و گرانول تولید می شود.

بنابراین همه مواد پلیمری بسته به این که چه کاربردی قرار است داشته باشند و بر مبنای ویسکوزیته و عوامل دیگر مثل نوع پلیمریزاسیون و… امکان تبدیل شدن به گرانول را خواهند داشت. ممکن است شرایط پلیمریزاسیون و یا عوامل دیگر در طی فرایند پیچیده تر باشند و پلیمر خروجی به شکل پودر و یا محلول تولید شوند.

پلیمرها برای اینکه بتوانند یک ماده با خواص مطلوب عرضه کنند تولید می شوند. این خواص تحت کنترل و بررسی تمام عواملی که در تولید پلیمر نقش دارند به نتیجه می رسند. عواملی مانند دما ، فشار ، کاتالیزور ها در این فرایند تاثیرگذار هستند. پلیمرهایی که برای اولین بار تولید می شوند به مراتب دارای کیفیت بالاتری نسبت به پلیمرهای بازیافتی چندباره خواهند داشت.البته برخی از پلیمرها می توانند خواص خود را پس از چند مرحله بازیافت نیز حفظ کنند. حتما نام پلی وینیل کلراید یا همان پی وی سی را زیاد شنیده اید. برای مثال این نوع از پلیمر بعد از بازیافت ، خواص خود را از دست می دهند. این پلیمر در ساخت انواع محصولات لوازم خانگی ، درب و پنجره ،ورق ها و … استفاه می شوند، به دلیل عدم تطابق با چرخه برگشت پذیری پایداری ، این پلیمرها از لحاظ محیط زیست مضر هستند.

کفپوش گرانول یا کفپوش لاستیکی

کفپوش گرانول یا کفپوش لاستیکی

همانطور که توضیح دادیم با این گرانول تولیدی ،کفپوش های دانه لاستیکی تولید می شوند.

در صنعت پلاستیک یکی از صنعت های در حال پیشرفت و بزرگ، بخش بازیافت پلاستیک ها به گرانول هایی که مجددا می توانند در سایر صنعت ها مورد استفاده قرار بگیرند می باشد. چرا که منابع تولید گرانول ، لاستیک های فرسوده ای که روزانه در حال دپو شدن در انبارها و زمین های بایر می باشند بی شمار است و هر سال چندین هزار تن نیز به این حجم اضافه می شود. گرانول تولید شده و پودر لاستیکی که طی این فرایند از این ماشین آلات استخراج می شود به عنوان ماده اولیه بسیار از تولیدات دیگر در صنایع راه سازی ، کفپوش ها و سوخت کوره می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

در تولید کفپوش های گرانولی اهمیت کیفیت دانه های گرانولی بسیار مورد توجه قرار می گیرد. گرانول های تولید شده باید از کیفیت یکدست و یکنواخت برخوردار باشند تا در تولید محصولات ثانویه نیز مشکلی ایجاد نکنند.

این کفپوش ها می توانند در پارک ها، حیاط مدرسه، پارکینگ، پیاده روها، باشگاه های بدنسازی و ورزشی ، اصطبل حیوانات و … مورد استفاده  قرار می گیرد. چرا که در این نوع فضاهایی که در معرض وزن های بالا و یا عوامل محیطی شدید و تردد بالا قرار می گیرد نیاز به کفپوشی مقاوم می باشد.

کفپوش گرانول یا کفپوش لاستیکی

کفپوش گرانول از مقاومت بسیار بالایی برخوردارند و به خاطر خاصیت الاستیته ای که دارند تمام ضربه ها را به خود جذب می کنند و جز کفپوش های نشکن به شمار می روند. تردد فضاهایی مانند باشگاه های ورزشی بالا است و همچنین احتمال اینکه دستگاه بدنسازی و انواع وزنه های سنگین بر روی سطوح کفپوش ضربه های سنگین وارد کند وجود دارد. این کفپوش ها به خوبی می توانند در برابر عبور ماشین ، ضربه و اثر کفش هایی که در صورت تردد بالا ایجاد می شوند مقاومت می کنند.

یک فاکتور مهم برای اینکه از کیفیت کفپوش گرانول خود مطلع باشید، سنجش کیفیت کفپوش گرانول دانسیته و تراکم کفپوش گرانولی مورد نظر می باشد. هر چه تراکم کفپوش ها بالاتر باشد ذرات لاستیک به هم چسبیده و فشرده هستند. در نتیجه سختی و دوام بالاتری در مقابل فشارهای مختلف روی کفپوش لاستیکی گرانولی را دارا می باشد. دوام بالای کفپوش گرانولی باعث ماندگاری و عمر بالای این کفپوش ، پوسته پوسته شدن و مقاومت خوب در برابر ضربه می شود.

انواع کفپوش

کفپوش های گرانول در دو نوع مختلف در بازار عرضه می شوند. کفپوش پشت ساده و کفپوش پشت تخم مرغی که با رنگ های متنوع و ابعاد مختلف نیز موجود هستند.

کفپوش پایه تخم مرغی دارای پایه هایی است که که باعث می شود فاصله ای با سطح زمین ایجاد شود. این نوع از کفپوش ها مناسب برای پوشاندن سطوح فضای بازی پارک ها و محوطه فضای سبز خوب است. فاصله ای که این نوع از کفپوش گرانول ایجاد می کند سبب می شود که هنگام آبیاری و شستشو ، آب از زیر کفپوش خارج شود و زیر کفپوش باقی نماند.

کفپوش گلدن

یک نوع جدید از این کفپوش های گرانولی در بازار عرضه شده است که به نام کفپوش گلدن معروف است. ظاهر این کفپوش های گلدن در زیر نور می درخشد. رنگ های کفپوش گرانولی گلدن به رنگ آبی و سبز درخشان می باشد و در زیبایی بیشتر محیط تاثیر گذار است. از این کفپوش برای مزاسم و جشن ها جهت زیباسازی کف مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگی کفپوش گرانول :

کفپوش های گرانول به خوبی در برابر تابش نور آفتاب مقاوم هستند و به این راحتی ها تغییر رنگ نمی دهند. یکی دیگر از ویژگی های خوب این کفپوش این است که در اقلیم های مختلف آب و هوایی نیز می تواند به کار رود. بنابراین با اطمینان می توان آن را برای پوشش در فضاهای باز به کار برد ، چرا که در مقابل بارش برف و باران به خوبی مقاوم است. کفپوش گرانول آسیب نمی بیند و نمی پوسد.

کفپوش گرانول یا کفپوش لاستیکی

ضخامت کفپوش گرانولی

ابعاد کفپوش پرانولی در ابعاد مختلفی عرضه می شود. رایج ترین ابعاد بازار ۵۰ در ۵۰ سانتیمتر و یا ۱ متر در ۱ متر تولید می شود. ضخامت این کفپوش ها در اندازه ۲۰ میلیمتر ، ۲۵ میلیمتر و ۳۰ میلیمتر می باشد. این کفپوش ها می توانند به صورت سفارشی نیز با توجه به ابعاد فضایی که مد نظر است تولید می شود.

 

مزایای کفپوش گرانول :

 • قابلیت تعویض هر قطعه در صورت خرابی
 • مقاومت در برابر بروز حرارت و سرما
 • مناسب برای فضاهای باز و بسته
 • ضد آب و قابل شستشو
 • حمل و نصب آسان
 • مقاوم در برابر ضربه
 • محکم و نشکن
 • مقاوم در برابر وزن بالا
 • مقاوم در برابر تابش آفتاب
 • مقاوم در برابر باران و برف
 • دارای گواهی استاندارد
 • رنگبندی متنوع
 • ابعاد و ضخامت مختلف
 • قطعه ای و دارای نصب راحت
 • پوسته پوسته نشدن کفپوش گرانول (بر خلاف نمونه های غیر استاندارد)
 • امکان تولید در ابعاد مختلف از ۱۵ میل تا ۷۵ میل کفپوش ها

 

موارد استفاده کفپوش گرانولی

 

 • استفاده در باشگاه های بدنسازی و سالن های ایروبیک
 • استفاده در پارک هاو فضای سبز
 • استفاده در پارکینگ ها
 • استفاده در حیاط منزل، مدرسه، بیمارستان
 • استفاده در ورودی مترو
 • استفاده در پیاده رو ها
 • استفاده در کارخانه ها
 • استفاده در اصطبل حیوانات
 • استفاده در استخر ها و …

 

 

 

 

دیزاین خانه با سقف بلند

اجرای طراحی داخلی فست فود